Bajka Robotów

WARSZTATY / DESING THINKING / ANIMACJA POKLATKOWA

wróć do programu

Bajka Robotów 

warsztaty o przyszłości dla dzieci 7-9 lat

Bajka robotów jest próbą przewidzenia nadchodzącej przyszłości – nieistniejących jeszcze wynalazków i zawodów. To adresowany do dzieci w wieku 7-9 lat cykl warsztatów słowa i obrazu oparty na metodzie design thinking. Czy to prawda, że większość dzieci będzie w przyszłości pracowało w nieistniejących jeszcze zawodach? Jak będą wyglądały wynalazki przyszłości? I dlaczego w projektowaniu najważniejsza jest empatia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w animacji poklatkowej podsumowującej działania warsztatowe. 

Podczas zajęć:

  • zastanowimy się nad zawodami, w których będziemy pracować za 50 lat oraz nad tym jakie atrybuty będą nam towarzyszyć, 
  • dowiemy się czym jest design thinkingzbudujemy własne prototypy wynalazków oraz poddamy je testom,
  • wykonamy ilustracje, które posłużą do stworzenia animacji poklatkowej,
  • nagramy video-wiadomość do ludzi z odległej przyszłości, która zostanie umieszczona w cyfrowej kapsule czasu!

Harmonogram projektu: 

7 – 9 września 2021: POZNAŃ 

Szkoła Podstawowa nr 83 “Łejery”, ul. Brandstettera 1, Poznań

9 – 11 września 2021, g. 17-19: SZAMOTUŁY  

Szamotulski Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 43, Szamotuły

14 – 16 września 2021, g. 17-19: POBIEDZISKA 

Pobiedziski Ośrodek Kultury, ul. Kostrzyńska 21, Pobiedziska

Efekt wspólnej pracy dzieci z Poznania, Szamotuł i Pobiedzisk zostanie zaprezentowany 4 października o godzinie 17.00 w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu podczas finałowego wydarzenia projektu OFF Opera. 

Twórcy projektu:

Zuzanna Głowacka – reżyserka, kuratorka, producentka, menadżerka, animatorka kultury. Pracuje w Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury (SMAK), z którym prowadzi przestrzeń kulturalną Fyrtel Główna, a także programuje kolejne edycje projektu OFF Opera. Spełnia się realizując społeczno-artystyczne działania. Kiedy myśli o przyszłości, najczęściej otwiera zeszyt i planuje. Ma całe strony zapisane zadaniami do wykonania, niekończące się To do list przepisuje później z tygodnia na tydzień. Kiedyś napisała do siebie  list. Ma zamiar go przeczytać dopiero za dziesięć lat. Stąd wziął się pomysł na OFF Operę pod hasłem List do przyszłości.

Grzegorz Myćka – grafik, ilustrator, autor krótkich form animowanych, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego i Collegium da Vinci w Poznaniu, członek kolektyw ilustratorów ILU NAS JEST. Prowadzi Pracownię Grafiki w CK ZAMEK w Poznaniu.  Obecnie pracuje nad identyfikacją wizualną do Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, a także zajmuje się cyklem ilustracji dotyczących problemów życia młodych dorosłych we współczesnej Polsce. W międzyczasie kończy swoją pracę doktorską. W przyszłości widzi coś, co jest niezwykle trudne do zdefiniowania. Jeżeli już miałby starać się opisać to, czym ona jest, to przede wszystkim niewiadomą, tajemniczą i nieznaną nikomu rzeczywistością, pozwalającą odkrywać się stopniowo i powoli. Najważniejsze jednak w przyszłości jest fakt, że nie jest ona z góry określona.

Szymon Kubka – operator filmowy i montażysta. Obecnie prowadzi Moonphase Studio, które produkuje materiały filmowe dla znanych polskich marek oraz firm. Przyszłość postrzega jako swobodny i niezobowiązujący termin. Uważa, że lepiej zwracać uwagę na to co jest “tu i teraz”, czerpać z tego doświadczenie, niż planować pustą przestrzeń, która czasem może nas bardzo zaskoczyć.

Sprawdź inne