Skip to main content

Przed nami wielki finał! 4 i 5 października ujrzymy efekty twórczej pracy uczestniczek i uczestników warsztatów przeprowadzonych w ramach tegorocznego projektu OFF Opera. Porozmawiamy z autorkami i autorami listów do przyszłości podczas premiery publikacji. Finał zakończy się off-operą Kongres: 2071 w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej, z udziałem performerów i performerek biorących udział w warsztatach o tej samej nazwie.

DZIEŃ PIERWSZY: 4 października 2021

Na przestrzeni sierpnia i września 2021, w Poznaniu i 7 wielkopolskich miastach odbyły się 4 cykle interdyscyplinarnych działań adresowanych do różnych grup wiekowych. Ich efektem są 4 scenariusze przyszłości – pokazy pracy warsztatowej, które prezentujemy podczas finałowego wydarzenia 7. edycji OFF Opery:

Pierwszy scenariusz przyszłości: Przyszłość: soundtrack, to instalacja dźwiękowa prezentująca audiosferę miast i miasteczek przyszłości. Współautorami instalacji są uczniowie i uczennice – uczestnicy warsztatów field-recordingowych i sound-artowych w Poznaniu, Puszczykowie i Przybyszewie. Autorami warsztatów oraz instalacji są: Ewelina Chatłas i Jan Skorupa.

Drugi scenariusz przyszłości: Bajka Robotów, to animacja poklatkowa opowiadająca o nieistniejących jeszcze zawodach i wynalazkach przyszłości. Współautorami filmu są dzieci – uczestnicy i uczestniczki warsztatów słowa i obrazu w Poznaniu, Szamotułach i Pobiedziskach. Autorzy warsztatu i animacji: Grzegorz Myćka, Zuzanna Głowacka, Szymon Kubka.

Trzeci scenariusz przyszłości: Poste Restante, to dokumentalna etiuda pod tytułem 2071 – przyszłość widziana oczami seniorów i seniorek – osób, które najprawdopodobniej jej nie doświadczą. Współautorami filmu są uczestnicy i uczestniczki warsztatów epistolograficznych i storytellingowych w Poznaniu, Gnieźnie i Koziegłowach. Autorami warsztatu oraz filmu, są: Marcin Kluczykowski i Magdalena Bojdo.

Czwarty scenariusz przyszłości: Ostatni dzwonek, to filmowy manifest dotyczący przyszłości edukacji. Współautorami filmu są uczniowie, studentki, nauczyciele i wykładowczynie – uczestnicy i uczestniczki warsztatów w Obrzycku. Autorami warsztatu oraz filmu, są: Daniel Stachuła, Magdalena Ośko-Bogunia, Maciej Bogunia i Sebastian Dembski.

DZIEŃ DRUGI: 5 października 2021

Piąty scenariusz przyszłości kryje się w intermedialnym utworze teatralno-muzycznym Kongres: 2071 z muzyką Andrzeja Koniecznego, który zaprezentujemy w drugiej części finału projektu OFF Opera. Autorką tekstu i reżyserką spektaklu jest Zdenka Pszczołowska. Kompozycja opowiada o braku porozumienia w czasach upadku ludzkiej cywilizacji. Jej podstawę stanowi partytura graficzna, za której kolektywne wykonanie odpowiadać będą zarówno zaproszeni aktorzy i muzycy, jak i artystki i artyści-amatorzy, którzy wzięli udział w muzyczno-performerskich warsztatach. 

Nawiązując do idei sztuk społecznych oraz koncepcji musickingu autorstwa Christophera Smalla, australijskiego muzyka i edukatora, współtwórcami koncertu performatywnego będą także wszyscy widzowie i widzki zgromadzeni na premierze. Komplementarną częścią Kongresu: 2071 jest premiera publikacji o charakterze eksperymentu społeczno-artystycznego. Na zaproszenie OFF Opery kilkanaście osób ze świata kultury, sztuki, nauki i biznesu napisało swój List do przyszłości – wiadomość do kogoś lub czegoś istniejącego w 2071 roku. 

W projekcie wzięli udział: Anna Nieznaj, Ewa Bińczyk, Natalia Hatalska, Piotr Voelkel, Malcolm xD, Przemysław Staroń, Przemysław Czapliński, Szczepan Kopyt, Wojciech Wiński, Ziemowit Szczerek i Zdenka Pszczołowska. Redaktorem publikacji jest Daniel Stachuła.Premiera publikacji zaplanowana jest na 5 października 2021. Z tej okazji odbędzie się także spotkanie z autorami i autorkami listów, które poprowadzi Joanna Bednarek. Limitowane bezpłatne egzemplarze publikacji będą rozdawane podczas wydarzenia. 

Harmonogram wydarzeń finałowych: Finał Projektu OFF Opera KONGRES FUTURYSTYCZNY

4 października 2021
g. 17.00, Sala pod Zegarem, Przyszłość: soundtrack – instalacja dźwiękowa
g. 18.00, Kino Pałacowe, Spekulacje – pokaz filmów krótkometrażowych: Bajka robotów, Poste restante: 2071, Ostatni dzwonek

5 października 2021
g. 18.00, Sala Wielka, List do przyszłości, premiera publikacji: spotkanie z autorami i autorkami listów, prowadzenie: Joanna Bednarek
g. 20.00, Sala Wielka, Kongres: 2071 – off opera 
reż. Zdenka Pszczołowska, muz. Andrzej Konieczny, chor. Oskar Malinowski

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny! Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne do odbioru w kasach Centrum Kultury ZAMEK od 20 września 2021

Leave a Reply